Başkent'ten bankaların altın satmasına tepki

Başkent'ten bankaların altın satmasına tepki
Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, bankaların altın satmasıyla ilgili düzenlemeyi eleştirerek, ''Bu son derece çarpık bir anlayış'' dedi.02.09.2012 01:07
Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, bankaların altın satmasıyla ilgili düzenlemeyi eleştirerek, ''Bu son derece çarpık bir anlayış'' dedi.
 
Çavuşculu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların, altın alım ve satımını öngören yönetmelik taslağının hazırlanma amacının anlaşılamadığını belirterek, bu taslağın hazırlanması aşamasında sektörden görüş alınmadığını söyledi.
 
Bankaların bir süre önce piyasada olduğu tahmin edilen 5 bin ton altını ekonomiye kazandırmak amacıyla toplamaya başladığını anımsatan Çavuşculu, ''Bankalar, vatandaşın elindeki altınları almak için, kampanya başlatmıştı. Bu kampanya kapsamında bankalar, vatandaşların elindeki altınları istedikleri şekilde aldılar. Bunun amacı, Türkiye'deki 5 bin ton altını ekonomiye kazandırmaktı'' diye konuştu.
 
Bir süre önce ekonomiye kazandırmak için vatandaşın elindeki altınları toplayan bankaların, altın satmaya başlamalarının çelişkili olduğuna dikkati çeken Çavuşculu, ''Hani 5 bin ton yastık altındaki atıl altını ekonomiye kazandıracaktınız. Ne oldu da 'biz, size altın satalım' diyorsunuz. Bu son derece çarpık bir anlayış. Bu taslağın hazırlanmasındaki amaç nedir belli değil'' dedi.
 
Kuyumcuların ticaretlerini yaptıklarını, bankaların böyle bir işe girmesinin anlamsız olduğunu iddia eden Çavuşculu, ''Bırakın kuyumcular altın satsın, bankalar da bankacılık yapsın. Bankaya giden insanlar, banka işlemleri sırasında sıra beklemekten ve yapılan işlemlerden ücret alınmasından rahatsız. Bu durumdayken bankaların altın satışına başlaması başarısız olur'' diye konuştu.

(AA) Kaynak: AA

Diğer ALTIN haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.