Faizler yüzde 6`nın altını gördü

Faizler yüzde 6`nın altını gördü
Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi Başbakan Vekili Arınç`ın Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı görüşmelerin ardından yaptığı açıklamalardan sonra yüzde 5,91`e kadar geriledi. 05.06.2013 01:36

İstanbul Gezi Parkı`nda başlayan ve ardından bazı illerde de yapılan protestolar sonrasında piyasalarda dün yaşanan sert satışlar Başbakan Yardımcısı ve Başbakan Vekili Bülent Arınç`ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamalarla yerini tepki yükselişlerine bıraktı.

Dün, günü Kasım 2012`den beri gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 6,78`den kapatan gösterge tahvilin bileşik faizi bugün güne alıcı bir seyir ile başladı ve Bülent Arınç`ın Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamaların ardından yüzde 5,91 seviyesine kadar geriledi. Bileşik faiz şu dakikalarda yüzde 6,03 seviyesinde dengelendi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, dünkü sert satış sonrası bugün piyasaların normale dönme eğiliminde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Özellikle Arınç`ın açıklamaları sonrası tansiyonun daha da düştüğünü görmekteyiz. Dünkü olumlu enflasyon sonrası 2 yıllık gösterge tahvil 6,00 bileşik seviyesini test etmekte. Piyasanın tamamen normale dönmesi için sokaklardaki olayların komple bitmesi ve Başbakan`ın kendi ağzından yapacağı olası yumuşak konuşmaların bekleneceğini düşünüyorum. Aksi halde piyasanın daha önce test ettiği rekor düşük seviyelerin şu anki koşullarda tekrar test edilmesi zor. Diğer bir konu da ABD dataları. Perşembe ve cuma günleri bu açıdan kritik olacak."Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/faizler-yuzde-6-nin-altini-gordu/ekonomi/detay/1718510/default.htmEtiketler: İstanbul , ABD , enflasyon , Abdullah Gül , Bülent Arınç , tahvil , bono , 2012 , Istanbul

Diğer BANKA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.