İMKB'de 2013'ün ilk halka arzı

İMKB'de 2013'ün ilk halka arzı
Akiş GYO hisseleri İMKB'de işlem görmeye başladı. 09.01.2013 22:10

Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) paylarının Borsa’da işlem görmeye başlaması sebebiyle İMKB İşlem Salonu’nda seans öncesi düzenlenen törende yaptığı konuşan  Akiş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, halka arzın globalleşme sürecinin, finansmanın kolay bulunmasının ve kurumsallaşmanın temel öğeleri olduğunu kaydetti.

Ekonomi yönetiminin halka arz edilen şirket sayısının artması, piyasanın derinleşmesi ve farkındalığın artması için özel çaba gösterdiğini dile getiren Berkman, ”Aralık ayında yürürlüğe giren yeni SPK Kanunu, hem şirketlerin kurumsallaşması hem de ekonomik yapıyı güçlendirme açısından süreci teşvik edecek zemini hazırlamıştır. Bu süreç tasarrufların borsaya yönlendirilmesi ve şirketlerin hızlı büyümesine katkı sağlaması açısından önemlidir” diye konuştu.

Aksa, Akenerji, Akmerkez, Saf GYO ve Ak-Al gibi halka açık şirketlere sahip olan Akkök Şirketler Grubu’nun şimdi de Akiş GYO’yu halka arz ettiğini belirten Berkman, grup şirketlerinden Ak-Al ile birleşen Akiş GYO’nun birleşme sonrası 731 milyon lira özkaynak büyüklüğü ile Borsa’nın önemli gayrimenkul yatırım ortaklarından biri konumuna geleceğini söyledi.

Akiş ve iştiraklerinin 529 bin metrekare arsa stokuna ulaştığını ve geçen yıl yüzde 25 büyüdüklerini aktaran Berkman, ”Akiş GYO’nun alışveriş merkezi, konut, arsa ve fabrika binalarını içeren geniş ve zengin portföy yapısıyla İMKB yatırımcısı için özel bir yeri olacağına inandığımız yolculuğu bugün itibariyle başlıyor” dedi.
 

Akiş GYO, Borsa’da ”AKSGY” koduyla, Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem görecek.

2012'de 47,5 lira halka arz  geliri sağlandı

Törende konuşan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz ise,

”Geçen yıl gerçekleştirilen halka arzlarla Türkiye ekonomisine 47,5 milyar lira kaynak sağlama imkanımız oldu” diyen Yılmaz, 2013 yılında bu rakamları daha da ileri seviyeye ulaştırmayı hedeflediklerini ve çabalarının bu yönde yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade etti.
 Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/imkb-de-2013-un-ilk-halka-arzi/ekonomi/ekonomidetay/09.01.2013/1653274/default.htmEtiketler: İstanbul , Türkiye , Akmerkez , İMKB , SPK , borsa , Alışveriş , 2012 , Fabrika , 2013 , Grup

Diğer BORSA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.