Dolar düşmesin diye imzasını değiştirecek!

Dolar düşmesin diye imzasını değiştirecek!
ABD Başkanı Obama, Hazine Bakanlığı’na aday gösterdiği Jack Lew’in sıradışı imzasıyla ilgili olarak, “Doların değerinin düşmemesi için bir harfi okunaklı yazacak” diye espri yaptı 12.01.2013 09:05

ABD Başkanı Barrack Obama, Hazine Bakanı olarak aday gösterdiği Jacob Jack Lew’in sıradışı imzası için, “Doların değerinin düşmemesi için bana imzasındaki en az bir harfi daha okunaklı yazacağına ilişkin söz verdi” diye espri yaptı.
Lew’in birbirine bağlı şekilde irili ufaklı sekiz yuvarlaktan oluşan imzası ABD kamuoyunda tartışmaların odağına oturmuş durumda. Lew’in imzasının ABD Doları üzerinde yer alacak olması tartışmaları daha da hararetli boyuta taşıdı.
Obama, ABD Hazine Bakanlığı için Jacob Jack Lew’in adaylığını resmen açıklarken, imzasıyla ilgili olarak şöyle konuştu:
“Jack’in imzasına daha önce dikkat etmemiştim. Dün basında gündeme gelince, onu aday göstermeyi yeniden düşündüm. Doların değerinin düşmemesi için Lew bana imzasındaki en az bir harfi, daha okunaklı halde yazacağına ilişkin söz verdi” dedi.İmzasını değiştirecek mi?
Hazine Bakanlığı görevini halen yürütmekte olan Timothy Geithner’ın şubat ayında koltuğu Jack Lew’e devretmesi bekleniyor. Lew Bakan olduğunda ABD Doları banknotlarının üzerinde Lew’in imzasının nasıl yer alacağı, imzanın değişip değişmeyeceği hala merak konusu.
Hazine Bakanlığı koltuğunu devretmeye hazırlanan Timothy Geithner da göreve atanmadan önce kullandığı ve daha basit olan imzasını, bakanlığa atandıktan sonra değiştirmiş ve ABD Doları üzerinde normal imza kurallarına göre attığı yeni imzası kullanılmıştı.

‘Böyle imza olmaz’

Prof. Dr. Nevzat Alkan
İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

“İmza atılırken el yazısıyla isim soyad açık açık yazılır. ABD Hazine Bakanlığı’na aday gösterilen Jacob Jack Lew’in helezon gibi imzası gerçekten tartışılmaya değer. Lew’in imzasının taklit edilmesi çok kolay. Böyle bir imza çok büyük problem yaratır. Kurallara ve yerleşik alışkanlıklara uymayan şaşırtıcı bir imza. İmza tekniği açısından hiç uygun değil. Böyle imza olmaz. Kamuoyunda bunun eleştirilmesi çok normal, yerinde bir tartışma. İsim soyad şeklinde oluşturulan bir imzanın değiştirilmesi de çok zordur. Türkiye’de bu bilinç yok maalesef. Ama ABD kamuoyu bu bilince sahip olduğu için konuyu haklı olarak tartışıyor.”


ABD Başkanı Barack Obama’nın imzasında isim ve soyadındaki harfler tam olarak yer almasa da isim ve soyadının ilk harfleri çok belirgin, diğer harfler daha belirsiz çizgiler halinde oluşturulmuş.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın TL üzerindeki imzası, isminin ilk harfi ve soyadından oluşturulmuş bir form, imza budur zaten. Yoksa Jacob Jack Lew’in yaptığı gibi gelişigüzel bir karalama değildir.

Yine TL üzerinde yer alan eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın imzası isminin ilk harfi ve soyadından oluşturulmuş, çok iyi bir imza.
100 TL üzerindeki Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Burhan Göklemez’in imzası çok güzel.Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/dolar-dusmesin-diye-imzasini-degistirecek-/ekonomi/ekonomidetay/12.01.2013/1654380/default.htmEtiketler: İstanbul , ABD , Türkiye , Tıp Fakültesi , İstanbul Tıp Fakültesi , ABD Hazine Bakanlığı , dolar , Adli Tıp

Diğer DÖVİZ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.