‘Dövizdeki artış sürerse fiyatlar yükselebilir’

‘Dövizdeki artış sürerse fiyatlar yükselebilir’
Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. Ceo’su Ali Haydar Bozkurt, Gezi Parkı olaylarının uzun soluklu olması halinde meydana gelecek belirsizliğin, ekonomiye etki edeceğini, dövizdeki yükselmeye bağlı olarak akaryakıt ve emtia fiyatlarının yanı sıra tüm sektörlerde fiyat artışlarının gündeme gelebileceğini söyledi. 19.06.2013 09:47


‘Yavaş yavaş gitsin’
Bozkurt, Gezi olaylarının perakende sektörünü etkilediğini, otomotiv ve inşaat gibi sektörlerin ise bu tip olaylardan hemen etkilenmediğini vurgularken, “Belirsizlik olduğunda döviz yükseliyor. Döviz yükseldiğinde de emtia fiyatları artacak, enflasyon yükselecek, faiz çıkışa geçecektir. Türkiye’deki belirsizlik ekonomiye etki edeceğinden, tüm sektörleri etkileyecektir” dedi.
Dövizdeki günlük dalgalanmaların bile tüm planları alt üst ettiğine işaret eden Bozkurt, birkaç hafta daha döviz kurlarındaki yükselmenin sürmesi halinde sektörlerin fiyat artışına gideceğini kaydetti.
Bu yılın ilk 5 ayında oto satışlarının geçcen yıla göre arttığına değinen Bozkurt, hafif ticari araç satışlarınınsa düşük seyrettiğini, bu yıl toplamda 860 bin adetlik satış öngördüklerini söyledi.
Türkiye’nin oto satışlarındaki potansiyelinin yıllık 1 milyonun üzerinde olduğuna değenin Bozkurt, “Birkaç yıl önce cari açık nedeniyle oluşan kaygılardan otomotiv sektörü de etkilendi. Önce 1 milyon, sonraki yıl 500 bin satış, sektörün sağlıklı ilerlemesini engelledi. 1 milyonu mutlaka yakalarız, ama 800-900 bin olsun yavaş yavaş gitsin anlayışındayız” ifadesini kullandı.Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/-dovizdeki-artis-surerse-fiyatlar/ekonomi/detay/1724779/default.htmEtiketler: Türkiye , otomotiv , Toyota , enflasyon , perakende , 1 Milyon

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.