1.6 kilometrelik ‘kule’ için dünyada yer bakıyor

1.6 kilometrelik ‘kule’ için dünyada yer bakıyor
Suudi Arabistanlı milyarder yatırımcı Prens Alwaleed bin Talal, 1.6 kilometre uzunluğunda dünyanın en yüksek kulesini inşa etmek istediğini, bu amaçla aralarında Şanghay, Moskova, Londra ve New York’un da bulunduğu dünyanın en büyük şehirlerinde yer baktığını söyledi. 19.06.2013 10:13


Yatırımlarını Kingdom (Krallık) Holding’de toplayan Prens Alwaleed, Dubai’nin en büyük gayrimenkul şirketi Emaar’ı da projeye ortak olmaya çağırdığını duyurdu. Reuters Haber Ajansı’na konuşan Alwaleed, “Şu anda 1 millik (1.6 kilometre) bir kule inşa etmeyi değerlendiriyoruz. İyi ortaklara ihtiyacımız var. Emaar ve Başkanı Muhammed Alabbar’ı güçlerimizi birleştirmeye davet ediyorum. Dünyanın bir yerinde 1 mil uzunluğundaki kuleyi nasıl yapabileceğimize birlikte bakalım” dedi. Prens, kulenin finansmanının nasıl karşılanacağı ve maliyeti hakkında bilgi vermedi.     

Kapıyı açık bıraktı
Prens Alwaleed, “Şimdi Şanghay, Moskova, Londra, New York ve Ortadoğu’daki büyük şehirleri bu konuda tekliflerini vermeye davet ediyorum” diyerek finansman, vergi avantajı ve diğer teşvikleri görmek istediklerini dile getirdi.  
Gayrimenkul sektörü uzmanları, 1.6 kilometre yüksekliğindeki bir gökdelen inşa etmenin teknik ve tasarım anlamında zorlukları olacağını söylüyor. Uzmanlar bu kadar yüksek bir binada yukarı doğru su taşımanın ekonomik anlamda zor olacağını ancak yine de imkânsız olmadığını ifade ediyor. 

Twitter’ın ortağı! 
Prens’in projesi hayata geçerse, şu anda Dubai’deki dünyanın en yüksek binası olan 828 metrelik yüksekliğindeki Burj Khalifa’yı geride bırakacak. Öte yandan 1.6 kilometrelik gökdelen şu anda Suudi Arabistan’da inşaatı süren ve bittiğinde 1 kilometre yüksekliğinde olacak Kingdom Tower’ı da geride bırakacak. Kingdom Holding tarafından yapılan ve 2017’de bitmesi planlanan Kingdom Tower’ın maliyeti 1.2 milyar doları bulacak. Piyasa değeri 18.5 milyar dolar olan Kingdom Holding’in Citigroup, News Corp ve Twitter’ın yanı sıra dünya çapındaki lüks otellerde yatırımları var.Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/1-6-kilometrelik-kule-icin/ekonomi/detay/1724792/default.htmEtiketler: Suudi Arabistan , Dubai , New York , Ortadoğu , Londra , Reuters , Citigroup , Moskova , Emaar , Twitter , dolar , Tasarım , diyerek , Lüks

Diğer GLOBAL EKO haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.