DEV CEO’LAR ‘ZENGİNE EK VERGİ’ İSTEDİ

DEV CEO’LAR ‘ZENGİNE EK VERGİ’ İSTEDİ
ABD Başkanı Barack Obama, aralarında Coca - Cola CEO’su Muhtar Kent’in de olduğu dev Amerikan şirketlerinin tepe yöneticileriyle ‘mali uçurum’ olarak bilinen sorunu konuştu. 30.11.2012 08:12


ABD’de bazı vergi indirimleri bu yıl sonunda kalkacak. 2013 yılı başında 600 milyar dolarlık da bütçe kesintisi devreye girecek. Bu iki gelişme dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de piyasadaki canlılığın kaybolması ve resesyona dönüş endişesi yaratıyor. 2012 sonu ve 2013 başında yürürlüğe girecek bu iki mali kuralın yaratacağı olumsuz etkilere mali uçurum adı veriliyor.

1 trilyon dolarlık masa
Obama çarşamba günü Muhtar Kent’in yanı sıra aralarında Lloyd Blankfein (Goldman Sachs), Marissa Mayer (Yahoo), Doug Oberhelman (Caterpillar) ve Ian Read’in de (Pfizer) olduğu 14 yöneticiyle mali uçuruma yönelik çözüm seçeneklerini paylaştı. Reuters Haber Ajansı Obama’nın toplantıda orta gelir grubuna yönelik vergi kolaylıklarını devam ettirmek, yılda 250 bin doların üzerinde kazananlara yönelik de vergi artışı getirmek konusunda iş dünyasından destek istediğini yazdı.
Toplantıya katılan dev şirketlerin yöneticileri de hem Demokratlar, hem de Cumhuriyetçilerin orta bir noktada buluşmasını dilediklerini aktarırken kendileri gibi yüksek kazanan kesime yönelik vergi artışına sıcak baktıklarını söyledi. Bu arada buluşmaya katılan şirketlerin piyasa değerleri toplamı 1 trilyon doları aştı.

‘Twitter’la baskı yapın’
Öte yandan Obama mali uçurum tehlikesini bertaraf edecek ve bütçe açığını daraltacak bir anlaşmanın Kongre’de Noel’den önce sağlanacağına inandığını söyledi. Obama çarşamba Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, halkı vergi oranlarının düşük kalmasını sağlayacak kararı bir an önce geçekleştirmeleri için Kongre üyelerine twitter üzerinden mesajlarla baskı yapmaya çağırdı. Obama, “Nihai hedefimiz uzun vadeli bütçe açığımızı adil ve dengeli bir biçimde denetim altında tutacak bir anlaşmaya varmak. İnanıyorum ki iki parti de bunu geçekleştirecek bir çerçeve üzerinde gelecek haftalarda uzlaşabilecek. Aslında bunun Noel’den önce sağlanacağını umuyorum” dedi.Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/dev-ceo-lar-zengine-ek-vergi-istedi/ekonomi/ekonomidetay/30.11.2012/1635018/default.htmEtiketler: ABD , Beyaz Saray , Barack Obama , Muhtar Kent , Reuters , Twitter , denetim , Parti , 2012 , 2013 , Amerikan

Diğer GLOBAL EKO haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.