G8 Zirvesi’nde Suriye anlaşması

G8 Zirvesi’nde Suriye anlaşması
İngiltere Başbakanı David Cameron, G8 ülkelerinin tüm Suriyelilerin onay vereceği bir Suriye hükümetini destekleyeceğini söyledi. Cameron, Kuzey İrlanda’da yapılan G8 zirvesinin sonunda basın toplantısı düzenledi. 19.06.2013 10:15

 G8 grubunda Suriye konusunda “çok farklı görüşlerin”  olduğunun herkes tarafından bilindiğini belirten Cameron, “Ama hepimiz bu sorunu  çözümlemek ve Suriye halkına istedikleri değişikliklerde yardımcı olma istiyoruz”  dedi.
G8 Zirvesi’nde Suriye ilgili yedi nokta üzerinde anlaştıklarını  belirten Cameron, bunlardan ilkinin Suriye’ye insani yardımı artırma kararı  olduğunu ve 1,5 milyar dolarlık yeni yardımda bulunacaklarını kaydetti.  Diplomatik baskıyı artırarak, Suriye’de tüm tarafları müzakere masasına getirmeye  karar verdiklerini de söyleyen Cameron,  G8 ülkelerinin Suriye konusunda üzerine  anlaştıkları diğer hususları şöyle sıraladı:

Esad’a çağrı yok
“Geçici bir yönetimi sağlayacak Cenevre sürecini desteklemek; Irak’tan dersler çıkararak, devletin temel kurumlarının geçiş sürecinde korunmasını  sağlamak; Suriye’yi teröristlerden ve aşırılık yanlılarından arındırmak için  çalışmak; kimyasal silah kullanımını kınamak; Sünni, Şii ya da Alevi değil tüm  Suriyelilerin onayını alan bir Suriye hükümetini desteklemek.”
Bu anlaşmaya varmanın kolay olmadığını belirten Cameron, “Bu anlaşma  ancak açık, samimi ve liderler arası görüşmelerle mümkün oldu. Masanın  etrafındaki her lider sadece sözlerin, Suriye’deki soruna son vermeyeceğini  biliyor” diye konuştu.
Cameron’ın Suriye konusunda G8 liderlerinin anlaşmaya vardığı 7 nokta  arasında “Esad’a görevini bırakma” çağrısının bulunmaması dikkati çekti. Esad  rejimine verdiği destek ile bilinen Rusya’nın, “Esad’ın görevinden ayrılması ve  yerine geçici bir hükümetin kurulması gerektiği” ifadesinin yer aldığı bir sonuç  bildirisine imza atmak istemediği basına yansıdı.Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/g8-zirvesi-nde-suriye-anlasmasi/dunya/detay/1724861/default.htmEtiketler: Alevi , Rusya , İngiltere , Suriye , İrlanda , G8 Zirvesi , Cenevre , Sünni , Kuzey İrlanda , Irak , müzakere , sadece

Diğer GLOBAL EKO haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.