Yunanistan iflastan kurtuldu!

Yunanistan iflastan kurtuldu!
Yunanistan’ın borçları 40 milyar avro kırpılacak.27.11.2012 20:19
Maliye bakanları ve IMF Başkanı Christine Lagarde’ın yaklaşık 10 saatlik toplantısında, Yunanistan’ın bu yıl sonunda gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 180’ine ulaşacak kamu borçlarının 2020’de yüzde 124’e ve 2022 yılında yüzde 110’un altına indirilmesi yeni hedef olarak benimsendi.
 
Yunanistan’a 43,7 milyar avroluk yeni kredi dilimine onay sürecinin başlatılması kararlaştırılırken, bunun 10,6 milyar avrosunun bütçe finansmanı ve 23,8 milyar avrosunun bankalara sermaye takviyesi olarak gelecek ay serbest bırakılacağı ve kalan 9,3 milyar avronun Atina’nın taahhüt ettiği vergi reformunu hayata geçirmesi şartıyla 3 taksit halinde 2013’ün ilk çeyreğinde ödeneceği belirtildi.
 
40 milyar avro kırpılacak
 
 
Yunanistan, bu süreçte Avro Bölgesi’nin desteğiyle özel sektörün elindeki tahvillerini üçte bir fiyattan geri satın almaya çalışacak. Bu operasyon için Atina’ya 10 milyar avroya kadar kredi sağlanacak. Böylece Yunanistan’ın borçları 20 milyar avro kırpılacak.
 
Tahvil geri alma operasyonuna ilaveten borç faizinde 1 puanlık indirim, vadenin uzatılması ve bazı alacaklardan feragatla Yunanistan’ın borçları toplamda 40 milyar avro kadar kırpılarak sürdürülebilir hale getirilecek.
 
Yeni bir gün başlıyor
 
Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısında alınan kararlarla ilgili yaptığı değerlendirmede, artık Yunanistan için yeni bir günün başladığını söyledi.
Samaras ’’Herşey iyi gitti. Tüm Yunanlılar hep birlikte çabaladık ve tüm Yunanlılar için yeni bir gün başlıyor’’ ifadelerini kullandı.
 
Parite 1,30 seviyesini aştı
 
Eurogroup’da Avro bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan’ın borçlarıyla ilgili olarak 40 milyar avroluk ’’saç tıraşı’’ konusunda uzlaşma sağlamaları sonrasında avro/dolar paritesi uluslararası piyasada 1,3009’a kadar yükseldi.
 

Diğer GLOBAL EKO haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.