ABD, Avrupa Birliği ofislerini mi dinledi?

ABD, Avrupa Birliği ofislerini mi dinledi?
Amerikan istihbaratının, Washington’daki ve Birleşmiş Milletler merkezindeki Avrupa Birliği (AB) ofislerine dinleme böcekleri yerleştirdiği ifade edildi. 30.06.2013 21:01

Almanya’da yayınlanan Der Spiegel dergisinin haberine göre, ABD’nin küresel düzeyde kurduğu dinleme ve izleme ağını deşifre eden eski CIA ajanı Edward Snowden’ın, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun AB’ye yönelik casusluk faaliyetlerini gösteren belgeleri ortaya çıkardı.

Snowden’ın Der Spiegel’e sağladığı belgelere göre ABD Ulusal Güvenlik Kurumu, AB’yi ‘hedef’ olarak adlandırmış. Amerikalı ajanlar, ABD’nin başkenti Washington’daki ve New York’ta bulunan BM merkezindeki AB temsilciliklerine dinleme böcekleri yerleştirmiş ancak casusluk faaliyetleri bununla sınırlı kalmamış.

BİLGİSAYARLARA SIZMIŞLAR

Temsilciliklerdeki bilgisayarlara da giren ABD Ulusal Güvenlik Kurumu, AB personelinin e-mail yazışmalarını ve bilgisayarlardaki dosyaları incelemiş.

Haberin ardından Reuters ajansına konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, iddialara ilişkin Amerikalı yetkililerden hızlı bir şekilde kapsamlı bir açıklama beklediğini ifade etti. (AKŞAM)Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/abd-avrupa-birligi-ofislerini-mi/dunya/detay/1730018/default.htmEtiketler: Almanya , ABD , CIA , Avrupa , New York , Washington , Reuters , Avrupa Birliği , Avrupa Parlamentosu , Der Spiegel , Eski CIA , Amerikan

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.