Diyabet ve tiroit rahatsızlıklarında kısırlık riski

Diyabet ve tiroit rahatsızlıklarında kısırlık riski
”Kadınlarda tedavi edilmeyen hormonal bozukluk, kontrol altına alınmayan diyabet ve tiroitteki rahatsızlıklar, kısırlığa yol açabiliyor” 25.06.2013 21:26
Kadınlarda tedavi edilmeyen hormonal bozukluk  ile kontrol altına alınmayan diyabet ve tiroitteki rahatsızlıkların, kısırlığa  yol açabileceği bildirildi.
 
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum  Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gonca İmir Yenicesu, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, kısırlığın son zamanlarda giderek arttığını, özellikle de erkeklerde  bu sorunda artış gözlendiğini dile getirdi.
 
Erkek ve kadının kısırlığa etkisinin eşit kabul edildiğini, erkek  kısırlığındaki en önemli sebebin sigara kullanımı ve stres olduğunu ifade eden  Yenicesu, kadınlarda ise kısırlığa dış gebelik, karın içi yapışıklığı, genetik  geçişlilik ve yumurtlama bozukluğunun neden olabileceğini aktardı.
 
Yenicesu, ”Kadınlarda tedavi edilmeyen hormonal bozukluk, kontrol altına  alınmayan diyabet ve tiroitteki rahatsızlıklar, kısırlığa yol açabilir. Bu  hastalığı bulunanlar, birkaç ay tedavi gördükten sonra hamile kalabilir, onun  için kısırlık tedavisinden önce çifti çok iyi değerlendirmek gerekir” dedi.
 
Tedavinin başarısında en çok kabul gören etkenin, anne yaşı ve kısırlığın  süresi olduğunu belirten Yenicesu, uzun yıllar tedavi gören bir çifte göre 2-3  yıl tedavi gören çiftin başarı şansının daha yüksek olduğunu ifade etti.
 
Kısır bir çiftin mutlaka birlikte değerlendirilmesi gerektiğini  vurgulayan Doç. Dr. Yenicesu, şunları söyledi: ”Günümüzde kısırlıkta en önemli konulardan biri stres. Özellikle yıl  geçtikçe ve kısırlık süresi uzadıkça stres oranı artmaktadır. Uzun süre kısırlık  tedavisi gören bir çifte bu durum, maddi ve manevi yük olmaktadır. Önemli olan bu  çiftleri en başta stresten uzak tutmaktır. Çiftler kendi işlerindeki sorunları  azaltmaya yönelik çözümler bulmalı hatta psikolog veya psikiyatristle  konuşmalı.”
         
Kısırlık tedavisi sonrası çoğul gebelik
Yenicesu, kısırlık tedavisinde sıklıkla çoğul gebelik görülebildiğini  hatırlatarak, ”Çoğul gebelikler, kısırlıkta kullanılan ilaçlara da bağlı olmak  üzere daha fazla olmaktadır. Erken anne yaşı da çok önemlidir. Erken anne yaşında  normal veya normalin üstündeki dozlarda bile çoğul gebelikler oluşabilmekteyken  anne yaşı ileri olan çiftlerde çoğul gebelikler daha az görülmektedir” dedi.
 
Doğum kontrol haplarının kısırlık korkusuna yol açtığına vurgu yapan  Yenicesu, bu hapların kısırlığa yol açmadığını ancak kadında kanser bulgusu  olduğunda zararlı olabileceğini söyledi.
 
Doç. Dr. Gonca İmir Yenicesu, son çıkan ilaçlarla kısırlık tedavisinde  gebelik oranlarının arttığını sözlerine ekledi.


Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/diyabet-ve-tiroit/haberpanosu/detay/1727684/default.htmEtiketler: kanser , Tıp Fakültesi , kısırlık , diyabet , doğum kontrol , genetik

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.