Karakter, anne karnında şekillenmeye başlıyor

Karakter, anne karnında şekillenmeye başlıyor
Bebeğin karakterinin anne karnında şekillenmeye başladığı belirlendi. 22.06.2013 00:51
Almanya’nın Dresden Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı  araştırma, tek yumurta ikizlerinin küçük yaştan itibaren neden farklı  karakterlere sahip olduğu sorusuna cevap getirmeye çalıştı.
 
Doğduktan sonra aynı yere koyulan genetik olarak tıpatıp aynı 40 kadar  fareyle yapılan araştırmada, 4 hafta aynı uyarıcılara maruz kalan bu hayvanların  davranış ve beyin gelişimi incelendi.
 
Hayvanların yer keşfi sırasında farklı beceriler gösterdiği, beynin  öğrenme ve hafızaya ilişkin hippokampus bölgesinde değişiklikler meydana geldiği  görüldü.
 
Bilim adamları, hayvanlar ne kadar meraklıysa ve yeri sahipleniyorsa,  beynin bu bölgesindeki yeni sinirlerin sayısının o kadar arttığını belirtti.
 
Araştırmacılar, bu durumun kişisel deneyimlerin beyin gelişimini  değiştirdiğini ve kişilik oluşumuna katkıda bulunduğunu gösterdiğini vurguladı.
 
Bilim adamları, tamamen aynı genleri taşıyan farelerin 4. haftada  "kendilerine özgü" karakterlerinin bulunmasının, genlerle açıklanamayacağına,  dolayısıyla plasentadaki yerin, diğer yavrularla etkileşimin, doğumdan sonra  anneyle ilişkinin kişiliği oluşturduğuna dikkati çekti.
 
Araştırma, "Science" dergisinde yayımlandı.


Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/karakter-anne-karninda/hamileligim/detay/1725968/default.htmEtiketler: Almanya , Science , genetik

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.