İBB Spor A.Ş. SMARTSPACES projesinde

İBB Spor A.Ş. SMARTSPACES projesinde
Avrupa’nın Kamu Binalarında BİT kullanarak enerji tasarrufu sağlamak amacıyla oluşturulan SMARTSPACES projesine İBB Spor A.Ş. de dahil oldu.18.06.2013 00:00

SMARTSPACES

Enerji Tasarrufu

Avrupa’nın Kamu Binalarında Bina İletişim Teknolojileri (Bit) Kullanarak

Avrupa’nın Kamu Binalarında BİT kullanarak enerji tasarrufu sağlamak amacıyla oluşturulan SMARTSPACES projesi, Ocak 2012’de CIP ICT Politika Destek Programı çerçevesinde Avrupa Komisyonu tarafından 7 milyon €’ luk fon ile desteklenmektedir. Proje, kamu binalarının enerji tüketimini; çalışanlar, bina yöneticileri ve ziyaretçiler tarafından online iletişim hizmetleri aracılığı ile yönetmelerini amaçlamaktadır.

Proje ile, aralarında profesyonel bina yöneticilerinin de bulunduğu bina çalışanlarına ve ziyaretçilere; “binaların enerji sistemleri operasyonunu optimize etmeleri” ile “enerji bilinci oluşturmaları” konularında yardımcı olunacak ve bu sayede gündelik yaşamlarındaki enerji tüketimini azaltmaları sağlanacaktır.

Sonuç olarak proje; iş yerlerinde, kamu binalarında, meskenlerdeki enerji verimliliğini artırmak ve enerji verimliliğinde doğru bireysel davranışlar kazandırmak sureti ile enerji maliyeti tasarrufunda gözle görülür fayda sağlayacaktır.

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve kamu binalarında BIT kullanarak enerji tasarrufu sağlamayı hedefleyen SMARTSPACES projesi, alanında lansmanı yapılan en büyük ölçekli projedir.

Beklentiler yüksek…8 ülkede 11 pilot bölge ve tüm Avrupa’da 26 ortak…

Bu eşsiz proje, pilot şehirlerdeki kamu yetkililerinin enerji hizmetleri alanında Avrupa’nın önde gelenleri arasında yer almalarını sağlayacaktır.

Bina sektörü önümüzdeki yıllarda enerji tasarrufu için büyük ve önemli ölçüde kullanılmayan bir potansiyeli teklif etmektedir. Binalarda düşük yenileme oranı olmasından bu aksiyon için öngörülen standart süre 20-25 yıllık bir zaman dilimini kapsamaktadır.

Kamu sektörü tarafından yönetilen ya da sahibi olunan binalar Avrupa’nın bina stokunun %10’undan daha fazlasını oluşturmakta ve iş hacminin %40’a yakını teşkil etmektedir.

SMARTSPACES projesi kapsamında operasyonel hizmetlerin uygulanması; 8 ülkede (Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Türkiye, Sırbistan) 11 pilot bölgede, 550’den fazla binada 20 bine yakın profesyonel, çalışan ve 6 milyona yakın yıllık ziyaretçi sayısını içermektedir.

SMARTSPACES Enerji Optimizasyonu Hizmeti, kamu binalarında enerji tasarrufu için akıllı sayaçları içiren BİT potansiyelinin kullanılmasını sağlayan bir yaklaşımdır.

Amaç, kamu sektörünün enerji tüketimini ve toplam emisyon azaltma hedeflerini çok önemli miktarda karşılamaktır. Proje, enerji tüketimi hakkında geri bildirim sağlayan kapsamlı bir SMARTSPACES hizmeti geliştirmek için mevcut hizmetler üzerine inşa edilecektir.

SMARTSPACES hizmetleri; şehir yönetim binaları, ofis binaları, müzeler, üniversiteler, bunun yanında okullar, hastaneler, bakım evleri ve spor etkinlik merkezlerini içeren geniş kamu binalarında uygulanacak ve işletilecektir. Enerji hizmetleri tasarrufu Milan, Birmingham, Bristol, İstanbul ve Belgrad gibi Avrupa şehirlerinde ve bunun yanında Leicester, Hagen, Lleida, Murcia, Venlo ve Moulins gibi orta büyüklükte şehirlerde uygulanacaktır.

Diğer ŞİRKET HABER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.