AMAN DİKKAT


Geçen yazımızda nasıl bir ekonomi modeline sahip olduğumuzun ipuçlarını ortaya koymuştuk. Bu geçen zaman içerisinde İmkb'nin kırdığı rekorlara çoğu kimse gibi bende anlam veremedim. Güzide Borsamızın rekorlar kırarken reel sektörün bu rekorlardan ne kadar uzak olduğunu görmemizden dolayı herhalde;  Öncelikle yatırım notumuzun kredi derecelendirme kuruluşları tarafından arttırılacağı gibi konular gündemde iken bu yükselişi sadece bu nedene bağlamak biraz hafif kalır diye düşünüyorum. Şirketler yüksek kar oranları açıklıyorsa, ihracatımızda önemli ölçüde artış sözkonusu ise öyleyse neden yabancı sermayenin ülkemize gelişi bir anda durdu diye düşünmemiz lazım. Yoksa yatırım yapılabilir güvenli bir liman olmaktan çıktık mı..?

Yatırım yapacağı söylenen Çinli otomotiv firmaları bile sürekli olarak bu yatırımları erteliyor gözüküyorlar.

Aslında konuşmamız gereken noktalardan biri ekonomiz de mali sistemimiz, altyapımız ve istikrarımız güçlenirken neden bu yapısal reformlar tabana yansımıyor. Şuna inanıyorum ki zayıf ekonomiler de Bankaların ve iletişim şirketlerinin güçlendiği gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Parekende sektörümüz ve hizmet sektörümüz sürekli olarak güçlenirken imalat sektörümüz yeniliklerden uzak bir biçimde yıllardır aynı makasta yol alıyor.

Televizyonlarda ki ekonomi programlarını izliyorum. Özellikle ekonomi kanallarımızda ki programları. Etli' ye sütlü ye dokunulmadan, Japonya, Avrupa, Fed diye ne güzel konuşuyorlar. Neden bizim ekonomimizden sorunlarından bahsedilmediğini inanın şu ana kadar anlayamadım. Oysaki yüksek cari açık, gelir dağılımı adaletsizliği, yüksek enflasyon ve en önemlisi yüksek işsizlik gibi kronik sorunlarla karşı karşıyayız.

Türkiye ekonomisinde satılan araba miktarına ya da beyaz eşya miktarına bakarak kişi başına Gsmh'mizin ne kadar arttığını söylememiz herhalde biraz eksik bir bakış açısı olur.
Evet güzel gelişmeler var ancak henüz yeni yeni mali reformlarını başlatan bir ekonomiye sahibiz. Bu yüzden Borsamızın da edindiği rekorların sokağa yansıdığını görmek mümkün değil;

Yine İmkb ye dönecek olursak ben tedbirli olunması gerektiğini düşünüyorum. Kısacası herkes bu yükseliş' in ardında ki belirsizliklere dikkat çekiyor.
Piyasanın çok ta destek olur bir biçimde bu yükselişin yanında durmadığını gözlemlemek lazım. Bu yüzden fırsatları gözden kaçırmamak gerek.

Son olarak değişik bir noktaya değinmek istiyorum. Kredi kartı ücretleri. Hafta içerisinde tam 2 kez yakınlarımın kartlarına kart ücretleri yansıtıldığını gözlemledim. Aradıklarında bankaların hiç itirazsız bu ücreti iptal ettiklerini duydum. Eğer bu ücretler yasal ücretler ise neden iptal ediliyorlar acaba? Yada bu ücretlerin herhangi bir zorunluluğu yoksa neden yansıtılırlar.?  Doğrusunu isterseniz ben özellikle şu son dönemlerde Bankalar ile ilgili yaptığım tüm işlemleri iki kez gözden geçiriyorum. Faydasını da gördüm.

  • PAYLAŞ