Ekonomik rastlantılar...

Ekonomik rastlantılar

Ekonomimiz hakkında şu son dönemde pek çok şey yazıldı,çizildi.Bir Krizde mi idi..? Artan cari açık,kamu açıkları,döviz kurlarının oynaklığı sürekli olarak ekonominin kırılganlığı konusunda yeni teoriler üretti. Bu arada başlayan gezi protestoları için Faiz lobisi kaynaklı bir takım teoriler de gündeme geldi. Gerçekten Türkiye ekonomisi enteresan bir şekilde tüm olumsuz senaryolara ve yapısal reform eksikliklerine rağmen bir şekilde kendisini ikame etti.Bunun pek çok nedeni olabilir. Yastık altı,sıcak para girişleri, Faiz oranlarının olumsuzluklara rağmen bozulmaması gibi. Son 10 senelik ekonomik gidişatta zaten gerçekleşen en önemli değişim de bu...

 Türkiye ; gerçekten çok büyük bir ülke. Tekstil de ,turizmde ve her ne kadar son dönemde biraz duraksa sa da tarım da Bölgenin en güçlü ülkelerinden.Üstelik her ne kadar yapısal reformlara ihtiyaç duysa da son dönemde bu süreçte Akdeniz oyunlarının da üstesinden gelmeyi başarabilmiş bir ekonomi. Ancak bu ekonominin 2 temel sorunu var. Bahsedicez.

Türkiye de finansal sistemin son derece güçlendiği bir gerçek.Özellikle 2001 dönemi sonrası tamamlanan aşamalar bu sektöre dinamizm ,güç ve enerji kattı.Ancak özellikle kobilerin desteklenmesi,kredi kart ücretleri,bankalar arasında alınan işlem ücretleri gibi hala tüketici yansıtılan rakamlar` ın önüne geçilemedi.

Türk lirasından altı sıfır atılması gibi basit gibi görünen bir işlem bir çok açıdan kolaylık sağladığı gibi bu tür ücretlerde de bir standizasyon a gidilmesi faydalı olabilir. Ayrıca bu kadar yoğun kredi kartı kullanımının yaşandığı bir ekonomi de temel sorun gelir dağılımında ki adaletsizlik olarak çok önemli bir yerde kendini belli etmektedir.İkinci sorun ise buna bağlı olarak genç nüfusta ki işsizlik sayılabilir.

Bu 2 temel sorun beraberinde bir çok mikro sorun da üretmektedir.

 

Yakınlarda yapılan bir açıklamada Türkiye de en güçlü 500 şirket ` in Wallmart ` ın piyasa değerinin yüzde 73`üne denk geldiği ortaya çıktı. Wallmart aslında global düşünüp,malına dünyanın her yerinde sahip çıkmanın bir örneğidir.Müşteri hizmetleri ile ürününün kalitesine aynı önemi verdiği için ve bunu dünyaya yaymaya başarabildiği için  bugün milyarlarca dolar ciro yapmaktadır.İşte bu örnekleri yakalamak lazım.

Ekonomilerin canlanmasında ki temek faktör işte budur.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2033