• Ana Sayfa
  • »
  • Hangi Ekonomi yi görüyorsunuz..?

Hangi Ekonomi yi görüyorsunuz..?


Ben bu İmkb yi ve göstergelerini doğrusunu isterseniz pek anlamıyorum.Daha doğrusu bunu Ekonominin reel,somut göstergeleri ile bağdaştıramıyorum.Bir örnek verelim Sürekli olarak gazetelerde görürsünüz İmkb Rekor kırdı,İmkb de rekor kar gibi..Ancak İmkb de sınırlı sayıda işlem gören şirketlerin bir çoğunun yeni yatırım kararları aldığını göremezsiniz,ya da Yeni iş fırsatları yarattıklarından haberiniz olmaz.Türkiye de halka arz bakımından böyle bir endeks yaratılsa bile her sene 20-25 arası şirket daha bu anlamda halka arz olunsa dahi hem limitler,hem karlar,hem fırsatlar açısından avrupanın tahmini en basit borsalarından birine sahibiz.

Ancak burada da dikkat çeken nokta genelde yabancı yatırımcıların büyük rakamlar ile alıp sattığı kağıtlar neticesinde çok büyük oyuncular olmalarına istinaden rahatlıkla istediği karları elde edebilmeleri.İşin aslı Borsamızın daha katedeceği çok yol var.Aslında finansal anlamda da katetmemiz gereken çok yol var.

Biliyorsunuz son zamanlarda köprü özelleştirmeleri ve spor toto teşkilatının özelleştirmesi ile ilgili basında çıkan haberler ekonomik kriz söylentilerini de beraber getirdi.Ben piyasa da gözlemlerime göre emisyon hacminin çok az olduğunu düşünüyorum.Tabiki bunda eskiden olduğu gibi para basarak stagflasyon yapılmaması ve likitide bolluluğuna gidilmemesi en önemli etkenler.

Yine de bu direk olarak alım gücüne yansımakta.Böylece mal ve hizmetlerin istendiği gibi satılmaması,ve finansal enstrümanların kullanılmasında yaşanılan sorunlar aslında çok ta iyi durumda olmadığımızın bir kanıtı. Bu arada döviz cephesinde de oynaklık devam etmekte.Tabiki dalgalı kurdan ötürü bu durum çok normal ,ancak yabancı para birimlerinin haddinden fazla değer kazanması da ekonomimizin ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor.

Açıklanan büyüme rakamlarının tahminlerle örtüşmesi ve özellikle ekonomi de yaşanılan istihdam kaynaklı sorunlar bence eldeki kaynakları şu an için tasarruf modunda kullanımını gerektiriyor.Bu arada aslında büyük ve orta ölçekli şirketler arasında yaptığım araştırmada şirketlerin genelde küçülmeye doğru adımlar atmaları ve genelde beklemeden yana olmaları beni hem şaşırttı hem de haklı çıkardı. Geçenlerde yapmış olduğum bir görüşmede Türkiyenin en büyük firmalarından bir tanesinin  yöneticilerinin  2008 den beri sürekli küçülüyoruz demesi ekonomik açıdan yaşanılan sorunları açıklıyor.Üstelik bunu kötü reklam olur diye de söylemekten çekinmiyorlar. Bu da ayrı bir komedi.

Çünkü aslında hangi ekonomi bizim ekonomimiz sorusunu zaman zaman yaşadığım tezatlıklar dolayısı ile kendime çok soruyorum. Aslında konuşulacak çok şey var. Ülkemizde bir çok teknolojik yenilik ve ilk yerli uydumuzu üretmemiz gibi güzel gelişmeler olurken ekonomi de üretici-tüketici ve istihdam arasında ki üçgeni çok iyi korumalıyız.
  • PAYLAŞ