• Ana Sayfa
  • »
  • 2012 BÜYÜME RAKAMI ÜZERİNE BİRKAÇ NOT

2012 BÜYÜME RAKAMI ÜZERİNE BİRKAÇ NOT


Uzun zamandır beklenen 2012 yılı büyüme rakamı 1 Nisan 2013 günü açıklandı. Bana göre hiç sürpriz olmayan bu rakamlar, Türkiye ekonomisinin istikrarsız büyüme tablosunu da gözler önüne serdi.

Öncelikle ekonomik büyüme ve ne anlama geldiği konusunda kısa bir açıklama yapmak istiyorum.  Ekonomik büyüme; belirli bir dönemde (genellikle bir yılda) üretim kapasitesindeki artışa bağlı olarak mal ve hizmet üretiminde ve milli gelirde meydana gelen artış olarak tanımlanır. Ülkelerin ekonomik gelişmişlik analizlerinin en önemli göstergelerinden biri olması nedeni ile büyük önem taşırlar. GSMH, kişilerin daha iyi bir yaşam elde edebilmelerine ilişkin bir araç olarak kabul edildiği için büyüme rakamı önem arz eden bir göstergedir. Bu nedenle ekonomik büyüme, o ülkenin ekonomi yönetimi açısından da başarı ölçütü görülmektedir. Söz konusu bilgilere paralel olarak ekonomik büyümeden beklenen olmazsa olmaz şart, istikrarlı ve sürdürülebilir olmasıdır.

Tabloda 1999-2012 yılları arasında, Türkiye’nin büyüme oranlarını görebilmekteyiz.  Özellikle kriz dönemlerinde negatif büyümelerle birlikte büyüme rakamlarının sürdürülebilir olmaması ve istikrarsız oluşu açıkça gözlenebilmektedir. 011`deki büyüme rakamı yüzde 8.5 olarak gerçekleşmişti. Böylece Türkiye, Çin`in ardından en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olmuştu. TÜİK, büyüme verisini yüzde 8.5` ten yüzde 8.8`e revize etti. Yıla yüzde 4 büyüme hedefiyle başlanmış, daha sonra rakam yüzde 3.2` ye çekilmişti. 2012 büyümesi revize rakamın da altında gerçekleşmiş oldu. Ekonomi geçen yılın dördüncü çeyreğinde ise yüzde 1.4 büyüme kaydetti. Geçen yıl en hızlı büyüyen sektör yüzde 6.6`yla gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri oldu. Eğitim yüzde 4.3, sağlık yüzde 5.3, ulaştırma yüzde 3.2, ticaret yüzde 0.1, inşaat yüzde 0.6, imalat sanayi yüzde 1.9, tarım yüzde 3.5 büyüme gerçekleştirdi. Bana göre ciddi bir başarısızlık olan bu durumun, kabinede de farklı şekilde değerlendirilmesi oldukça ilgi çekicidir.  Büyüme verisini değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan`ın  Türkiye`nin daha fazlasını hak ettiğini ve2 012`de büyümede bir `acı fren` açıklamasıyla, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Türkiye`nin yüzde 2.2 büyümesi bir başarıdır. 2013 yılı büyümenin dengeli biçimde hızlandığı bir yıl olacak. 2013`te Orta Vadeli Planda öngördüğümüz yüzde 4 civarında büyüme bekliyoruz sözleri, birbiriyle çelişir açıklamalar olarak kayıtlara geçti.  Şu gerçeği açıkça belirtmeliyiz ki bu performansla Türkiye, 50 gelişen ekonomi içinde Türkiye’nin, büyümesi en hızlı yavaşlayan 5’inci ekonomi durumundadır. Ekonomimiz gaza bastı, hızımızı frenliyoruz, yumuşak iniş gibi tabirle ekonomiye ayar vermeye çalışan ahalinin, bu son büyüme rakamlarının ardından hangi jargonu kullanacakları tarafımdan merak konusudur…

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 944