• Ana Sayfa
  • »
  • EKONOMİYE GENEL BAKIŞ VE EKONOMİDE 2013 BEKLENTİLERİ - 1

EKONOMİYE GENEL BAKIŞ VE EKONOMİDE 2013 BEKLENTİLERİ - 1


Hem Türkiye’de hem de dünya ekonomisi açısından fazla iç açıcı geçmeyen 2012 nin ardından, 2013 yılının ilk çeyreğini yaklaşık 1 ay sonra geride bırakıyoruz. 2012 yılının Avrupa Birliğindeki Likidite sıkıntısı, petrol fiyatlarındaki ciddi artış, Çin'de resesyon korkusu, başta Suriye olmak üzere ortadoğudaki karışıklık ve ABD'deki ekonomik problemlerin gölgesinde geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
 
Tüm bu gelişmeler,  dünya ülkelerini olduğu gibi ülkemizi de yakından etkilemektedir.  Merkez bankamız, geçtiğimiz yılın sonunda, finansal istikrar konusunda kesinlikle taviz vermeyeceğini açıklaması, bizlere 2013 yılında TCMB'nin yol haritası hakkında önemli işaretler vermektedir.
 
·         TCMB, bu sene ilke defa uygulamaya koyduğu rezerv opsiyon mekanizması (ROM) ile önemli bir adım attı. bu uygulamada TCMB, Türk Lirası zorunlu karşılıklarını altın ve döviz şeklinde tutulabilecek kısmını ve bunlarla bağlantılı rezerv opsiyon katsayılarını (ROK) denetim altında tutarak döviz likidetisini  kontrol altında tutmayı amaçlamaktadır.

·         2013-2014-2015 yılları için enflasyon oranının % 5 lik hedefin aşmaması öncelikli gibi görünmekte. 2012 yılında beklenen % 7 lik enflasyon tahmininin, 2013 yılındaki % 5 hedefi için ekonomi çevrelerini umutlandırmakta.

·         TCMB, 2013 yılında bankaların kredi kullandırım konusunda hassas davranacağa benziyor. Özellikle kredi genişlemesinde % 15 lik oranın makul kabul edilmesi, hızlı kredi genişlemesine sıcak bakılmadığının göstergesi. Söz konusu oranın aşılması durumunda TCMB'nin zorunlu karşılık oranlarının arttırılma ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.
 
2012 yılının son aylarında Fitch'in kredi notumuzu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesi ve Moody's tarafından da görünümümüzün pozitif olarak açıklanması, 2013 te S&P tarafından da olumlu bir not artışı olabileceği ihtimallerini akıllara getirmektedir.

Bir sonraki yazımızda 2013 yılında büyüme ve işsizlik beklentilerini ele alacağız.

  • PAYLAŞ