• Ana Sayfa
  • »
  • KUBBEDE BAKÎ KALAN HOŞ BİR SADÂ: PROF. DR. ERDOĞAN ALKİN

KUBBEDE BAKÎ KALAN HOŞ BİR SADÂ: PROF. DR. ERDOĞAN ALKİN


Değerli Finans News takipçileri. Bu yazımı benim için olduğu gibi, iktisat camiası için de çok ama çok değerli bir isim olan Erdoğan Alkin hocama ithaf etmek istiyorum. 28.03.2013 akşamı tüm haber ajanslarına bomba gibi düşen bir haberle yıkıldı bilim camiası. Prof.Dr. Erdoğan Alkin Hakkın rahmetine kavuşmuştu. Oysa daha iki gün önce iktisatçılar Kongresi’nin ilk gününde o babacan tavrı ve bitmek tükenmek bilmeyen bilgi ve deneyimleriyle soluksuz bir dinleti sunmuştu salonu dolduran yüzlerce kişiye.
 
Erdoğan Hocam’la yüksek lisans öğrenimim sayesinde tanışmıştım. Ününü o kadar iyi bildiğim bir kişi artık dersime giriyordu. Erdoğan hoca bizleri derste adeta sıralarımıza mıhlardı. Tenefüste bile hocamızdan derse devam etmesini talep etmemiz, dersin ne kadar dolu geçtiğinin en büyük kanıtıydı. Yüksek lisans tez danışmanım ve Doktora tez savunma jurim olan değerli hocam Prof.Dr. Kerem Alkin ve Prof.Dr.Emre Alkin hocalarımın kıymetli babaları ve günümüzde isim yapmış bir çok akademisyeni yetiştiren bir duayendi Erdoğan Alkin. Bu yoğun duygular içinde, New York sokaklarının arka mahallelerindeki evsizleri anlatışı hala kulaklarımda yankılanmaktadır. 77 yıllık ömrünü hep eğitime adayan aklin hoca, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra İktisat Teorisi Kürsüsü'ne asistan olarak atandı. 1963 yılında OECD bursu ile Hollanda'ya gitti ve Lahey Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisadi Planlama Bölümü'nden 1964 yılında mezun oldu. Bir süre Hollanda Merkezi Plan Bürosu'nda “Fellow” olarak çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönerek 1967 yılında doçent, 1973 yılında profesör oldu. Son nefesini verene dek İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Uluslar arası Ticaret Bölüm Başkanlığı görevini sürdürdü. Aynı zamanda Birmingham Üniversitesi Avrupa-Türkiye Merkezi İcra Komitesi üyesiydi. Ekonomiyle uğraşan herkesin başucu kaynaklarından biri olan “İktisat” kitabı dile kolay 16 baskı yaptı.

Sadece bir akademisyen değildi Erdoğan Alkin. Bir hayırseverdi. Hocamın verdiği yardımlar sayesinde okullarını tamamlayıp meslek hayatına atılan 5 kişiyi bizzat tanıyorum. Yaptığı iyiliklerin bilinmesini istemezdi Alkin hoca. O nedenle okuttuğu ve hayata hazırladığı insanların sayısını saptamamız çok zor.  Kelimerin kifayetsiz olduğu yerdeyiz.  Yeri dolmayacak bir bilim insanını ebediyete uğurluyoruz. Sizi tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum hocam.  Fiyat teorisi”, “Gelir ve Büyüme Teorisi”, “Uluslararası Ekonomik İlişkiler”, “Turkey's International Economic Relations”, G. Tintner'in “İktisatçılar için Matematik ve İstatistik” adlı eserlerinle, yetiştirdiğin binlerce öğrencinle, bu dünyada hoş bir sadâ bıraktın. Ruhun şad olsun.
  • PAYLAŞ